Predpokladané dôsledky zmeny klímy na zdravie obyvateľstva
Extrémne prejavy zmeny klímy, ako sú zvýšený počet tropických dní, častejší výskyt vĺn horúčav, víchric, búrok, intenzívnych dažďov, povodní a sucha, okrem priameho ohrozenia života a zdravia môžu negatívne ovplyvňovať zdravie obyvateľstva v dôsledku zhoršenia kvality vodných zdrojov, epidemiologického rizika z kontaminácie potravín, výskytu nových vektorov prenosu infekčných ochorení alebo predĺženia peľovej sezóny.
Dôsledky zmeny klímy na zdravie však závisia aj od iných ako environmentálnych faktorov, a to predovšetkým od stupňa sociálno-ekonomického rozvoja, ktorý je tiež ovplyvňovaný zmenou klímy.
Adaptačné opatrenia: zdravie
V prípade zmierňovania nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy na zdravia obyvateľstva je možné očakávať, že adaptačné opatrenia realizované v iných nezdravotníckych sektoroch môžu mať pozitívny efekt aj na verejné zdravie populácie a kvalitu života.
Priamo v sektore zdravotníctva bude v rámci adaptačných opatrení potrebné posilňovať záchranné zložky zdravotníckeho systému, zvyšovať pripravenosť zdravotníckych zariadení na riešenie potenciálnych náhlych udalostí vyvolaných extrémnym počasím, zvyšovať energetickú bezpečnosť budov, zabezpečovať vhodnú mikroklímu v priestoroch zdravotníckych zariadení, ale aj zvyšovať vedomostí lekárov o rizikách z vysokých teplôt a existujúcich varovných, sociálnych a záchranných systémoch.
Pozornosť bude potrebné venovať opatreniam na zabránenie prenosu infekčných chorôb a vakcinačným programom. K opatreniam však bude patriť aj zvyšovania povedomia verejnosti ako chrániť svoje zdravie napr. počas horúčav alebo povodní.