Adaptačné opatrenia: lesníctvo

" "

Upraviť drevinové zloženie s cieľom zvyšovania prispôsobivosti a odolnosti porastov voči suchu a znižovania zraniteľnosti biotickými a abiotickými činiteľmi:
- zvyšovaním podielu najplastickejších drevín (napr. borovice, brezy, osiky),
- znižovaním podielu „chúlostivých“ drevín (napr. jedle, smreka) najmä pri južnej resp. spodnej hranici ich rozšírenia,
- vnášaním určitého podielu „perspektívnych“ drevín pochádzajúcich z najbližšieho nižšieho vegetačného stupňa,
- presadzovaním použitia vyššieho podielu pôvodných, stanovištne vhodných druhov.

Podporovať a udržiavať vsakovaciu schopnosť porastov z dôvodu zachytenia čo najväčšieho podielu zrážok:
- podporou výškového aj priestorového rozdelenia porastov,
- ponechávaním primeraného množstva mŕtveho dreva,
- prevenciou utláčania pôdy (správne používanie mechanizmov, regulácia návštevnosti),
- primeranou údržbou cestnej siete lesov a adekvátnym sfunkčnením vodných objektov používaných lesných ciest na zlepšenie ich odtokovej a vsakovacej schopnosti.

Upraviť rubné doby zraniteľných drevín s cieľom zníženia výmery rizikových vekových štádií a urýchlenia zmeny drevinového zloženia. Opatrenie sa uplatňuje v súlade so schválenými programami starostlivosti o lesy a programami starostlivosti o chránené územia.

Udržiavať koridory pre prirodzené šírenie drevín (napr. bez zásahu ponechávané porastové okraje, hrebeňové časti porastov, súvislé línie porastov obhospodarovaných prírode blízkym spôsobom a pod.).

Minimalizovať zásahy narúšajúce zápoj pri drevinách a v prírodných podmienkach, kde narušenie zápoja predstavuje rizikový faktor.

Zvážiť zalesňovanie nových plôch prednostne na plochách s nízkou hodnotou z hľadiska biodiverzity, predovšetkým na degradovaných plochách.

Vhodne zapracovať adaptačné opatrenia do koncepcie rekonštrukcie porastov a manažmentu kalamitných situácií v oblastiach so zhoršeným stavom lesa a pretrvávajúcimi kalamitami škodcov (Orava, Kysuce, Spiš).

Vypracovať alternatívne modely hospodárenia v lesoch (ciele, základné rámce a zásady) s ohľadom na potrebu zvyšovania adaptačnej kapacity lesných porastov a podporovať ich využívanie pri obhospodarovaní lesa.

Optimalizovať postupy výskumu a monitoringu lesov s ohľadom na riziká súvisiace so zmenou klímy a ďalšie priority lesného hospodárstva a prispôsobovať plánovanie a manažment lesov podľa potreby a výsledkov výskumu a monitoringu.

Podporovať ex situ (mimo miesta pôvodného výskytu) opatrenia na zachovanie a udržateľné využívanie genetických zdrojov lesných drevín akútne ohrozených zmenou klímy, s dôrazom na zakladanie semenných sadov a reprodukčných výsadieb.

Zabezpečiť ochranu pralesov a prírodných lesov v kontexte celkovej realizácie konceptu udržateľného hospodárenia v lesoch. Znižovať fragmentáciu (rozdrobenosť) a zvyšovať prepojenosť krajiny.

Podporovať a udržiavať vsakovaciu schopnosť porastov z dôvodu zachytenia čo najväčšieho podielu zrážok.

Kontrolovať a redukovať invázne druhy v lesoch v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

Vybudovať demonštračné objekty adaptácie lesných porastov na zmenu klímy.