Predpokladané dôsledky zmeny klímy v sídelnom prostredí

" "

Dôsledky zmeny klímy sa na Slovensku, podobne ako inde, najviac prejavia v sídlach mestského typu, ktoré sú charakterizované vysokou hustotou obyvateľstva, vysokým podielom zastavaného územia a nepriepustných, spevnených povrchov a vysokou koncentráciou hospodárskej činnosti a infraštruktúry.


Dôsledkami zmeny klímy sú aj častejší výskyt vĺn horúčav, počet extrémnych poveternostných udalostí, ako sú víchrice a búrky, povodne, suchá, ako aj zvyšujúce sa riziko zosuvov požiarov či šírenia tropických chorôb. To všetko má dôsledky na základné služby miest, infraštruktúru, bývanie, zdravie a pod., pričom tieto negatívne dôsledky sa môžu ešte znásobiť tzv. kaskádovými efektami.
 

Mestá sú však aj zároveň kľúčovým prispievateľom ku klimatickým zmenám, keďže mestské aktivity sú hlavnými zdrojmi emisií skleníkových plynov. Mestá sú zodpovedné za cca 75 % globálnych emisií CO2, pričom doprava a budovy patria medzi najväčších prispievateľov.  

Preto je rovnako dôležité sa venovať nielen adaptácii na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, ale mestá nasmerovať k klimaticky neutrálnemu odolnému rozvoju.
 


Adaptačné opatrenia: územie samosprávy

" "

Cieľom je zníženie zraniteľnosti sídelného prostredia voči nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy a zvýšenie schopnosti sídiel prispôsobiť sa novým, často extrémnym podmienkam. 

Zastavanosť, podiel spevnených a nespevnených povrchov, priestorové rozloženie zelených plôch, tienenie a morfologické vlastnosti terénu podmieňujúce prúdenie vzduchu zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe mikroklimatických podmienok sídla a kľúčovú rolu v adaptácii .