Predpokladané DÔSLEDKY ZMENY KLÍMY Posun vegetačných pásiem a stupňov Zmeny v štruktúre a zložení biotopov Vysychanie pôdy a vegetačné zmeny Zmeny v kvalite vodných ekosystémov Vkoplošné disturbancie Narušenie lesov Vyhynutie zraniteľných druhov a rozšírenie odolných druhov Transformácia populačných štruktúr Fenologické zmeny Fyziologické zmeny

Predpokladané dôsledky na ekosystémy

Posun vegetačných pásiem a stupňov

" "

Zvýšením priemernej teploty vzduchu sa očakáva posun vegetačných pásiem a stupňov, čo môže znamenať ohrozenie ekosystémov, biotopov, druhov organizmov a ich spoločenstiev. V súčasnej, človekom využívanej krajine, je obmedzená možnosť pre posun ekosystémov v rámci vegetačných pásiem a stupňov, čo znamená ich izoláciu, väčšiu rozdrobenosť spôsobujúcu úbytok migrujúcich druhov. Najzraniteľnejšími typmi biotopov na Slovensku sú sladkovodné biotopy, rašeliniská, slatiny, lesné biotopy a vysokohorské biotopy.

Zmeny v štruktúre a zložení biotopov

" "

V dôsledku zvýšenej priemernej teploty vzduchu  sa predpokladajú zmeny v štruktúre a zložení biotopov, výmeny druhov v biotopoch, ktoré spôsobia zníženie odolnosti ekosystémov, zníženie ich schopnosti poskytovať ekosystémové služby alebo ich rozpad.

Vysychanie pôd a vegetačné zmeny

" "

Výskyty období sucha môžu v extrémnom prípade smerovať až k procesu znehodnotenia územia na púštnu, polopúštnu alebo podobne vyzerajúcu, na vodu chudobnú oblasť, čo z pohľadu biodiverzity znamená úbytok mokradí, slatín a rašelinísk.

Zmeny v kvalite vodných ekosystémov

" "

Zmena kvality vody, zakalenie, zvýšená sedimentácia, zanášanie (napr. miest rozmnožovania rýb) a zvýšená eutrofizácia s výskytom toxických siníc a rias spôsobia zmeny v kvalite vodných ekosystémov.

Veľkoplošné disturbancie

" "

Extrémne prejavy počasia môžu spôsobiť veľkoplošné disturbancie (katastrofy) predovšetkým v lesných ekosystémoch. V dôsledku takéhoto poškodenia môže dôjsť k vytvoreniu podmienok pre následné negatívne pôsobenie biotických škodlivých činiteľov, najmä podkôrneho a drevokazného hmyzu, na tieto ekosystémy. Môže prísť k zániku existujúcich biotopov, zároveň sa môžu vytvárať nové biotopy na nových miestach.

Narušenie lesov

" "

Extrémne poveternostné udalosti môžu spôsobiť narušenie lesov, pričom oslabená lesná vegetácia bude náchylná na škody spôsobené silným vetrom a posilní negatívne účinky škodcov.    

 

 


Predpokladané dôsledky na zmenu podmienok

Fyziologické zmeny

" "

Zmenené podmienky ako koncentrácia CO2, zvýšená priemerná teplota vzduchu alebo dostupnosť vody vplývajú na životné procesy druhov. Očakáva sa zvýšená úroveň fotosyntézy a respirácie (dýchania), zmeny v raste, stavbe tela alebo biologickej produktivite určitých druhov. Fyziologický stres môže viesť k väčšej úmrtnosti a náchylnosti na choroby.  

Fenologické zmeny

" "

Predstavujú zmeny v životnom cykle rastlín a živočíchov, najmä v období rozmnožovania, zmeny začiatku a konca vegetačnej sezóny. Posun zimného obdobia a častejšie prejavy neskorých jarných mrazov v extrémnom prípade môžu znamenať postupný úhyn celých populácií jedincov a to aj v nadväznosti na ich ekologické väzby.

Zmeny v geografickej distribúcii druhov

" "

Miera schopnosti organizmov prispôsobovať sa dôsledkom zmeny klímy je otázna, vzhľadom na rozsah a rýchlosť tejto zmeny a stabilitu a kvalitu koridorov pre migráciu druhov. Najzraniteľnejšie sú úzko špecializované druhy, endemity a relikty. Na Slovensku budú dotknuté druhy a spoločenstvá, ktoré sú na južnom okraji areálu rozšírenia a vysokohorské druhy a spoločenstvá. Väčšina na vodu viazaných druhov patrí medzi ohrozené, nakoľko sú zraniteľné a citlivé voči zmenám hydrologického režimu a antropogénnym zásahom.

Transformácia populačných štruktúr

" "

Očakávajú sa zmeny vo vzájomnej závislosti druhov (vzťahy predátor – korisť, rastlina – opeľovač, symbiotické závislosti, izolácia, úbytok možností na migráciu). Zmena klímy ovplyvní aj vzťahy medzi druhmi a ich konkurencieschopnosť.

 

 

Vyhynutie zraniteľných druhov a rozšírenie odolných druhov

" "

Očakáva sa oslabenie adaptačnej schopnosti druhov v dôsledku straty genetických zdrojov, posun vhodných vegetačných pásiem a stupňov pre niektoré druhy smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok, ohrozenie stability a kvality koridorov pre migráciu vzácnych a endemických druhov, šírenie nepôvodných druhov, inváznych druhov a škodcov. Limitujúcou otázkou prežitia dotknutých druhov bude ich schopnosť (rozptyl druhov) a možnosť (existencia vhodných koridorov) presunu na miesta s vyhovujúcimi podmienkami.