Dňa 9. 11. 2022 bola uzavretá zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. OPKZP-PO2-SC211-2019-54/01 k projektu „Metodiky pre hodnotenie klimatických rizík spojených s nepriaznivými dôsledkami zmeny klímy“ medzi SAŽP a Riadiacim orgánom OP Kvalita životného prostredia“ s dátumom účinnosti od 11. 11. 2022.

Projekt „Metodiky“ podľa zadania by sa mal stať nástrojom na vytvorenie základného rámca pre riešenie najakútnejších problémov v oblastiach, ktoré sú, resp. budú v najbližších rokoch postihnuté dopadom zmeny klímy. Tento projekt v súlade s „Akčným plánom pre implementáciu Stratégie adaptácie SR na zmenu klímy“ (2021) síce pokrýva problematiku riešených problémov najmä z pohľadu rezortu životného prostredia, ale súčasne má nadrezortný rámec, ktorý vytvára prostredie na synergické efekty realizované v oblastiach ostatných kľúčových aktérov zodpovedných za zmiernenie dopadov zmeny klímy v iných rezortoch. Riešené metodiky sa opierajú najmä o opatrenia OP KŽP, akými je napr. podpora vyhradených investícií na prispôsobenie sa zmene klímy, vrátane ekosystémových prístupov. Ďalej k nim patrí podpora investícií na riešenie osobitých rizík, zabezpečenie predchádzania vzniku katastrof a vyvíjania systémov zvládania katastrof, zmierňovanie negatívnych dôsledkov zmeny klímy realizáciou adaptačných opatrení, najmä preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami, zvyšovanie úrovne pripravenosti na zvládanie mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy; zvyšovanie efektívnosti komplexného manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy. Opatrenie Operačného programu kvalita životného prostredia a dopady tohto konkrétneho projektu je možné kombinovať s nástrojmi pre podporu vidieka a miestnych samospráv, ako aj s inými programami EU, ako sú Integrovaný regionálny operačný program (IROP), Program rozvoja vidieka (PRV), Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII), OP Ľudské zdroje a iné. Tieto programy ako aj výstupy tohto konkrétneho projektu môžu pôsobiť komplementárne v oblasti riešenia a predvídania zmeny klímy a jej dopadov na rôzne oblasti životného prostredia.

V rámci zadania projektu sa vypracovalo cca 10 metodických usmernení, ktoré boli vo viacerých oblastiach doplnené o analytické rozbory a prípadové štúdie, ktoré majú komplementárnou formou napomôcť čitateľovi/užívateľovi týchto produktov pochopiť hĺbku a šírku riešenej problematiky v oblasti adaptácie na zmenu klímy.

Vyššie uvedené metodické usmernenia sú dostupné na nižšie uvedených odkazoch: