Predpokladané dôsledky zmeny klímy na horninové prostredie
Rôznorodá geologická stavba územia v kombinácii so zmenou klimatických podmienok spôsobuje aktivizáciu horninového prostredia, ktoré reaguje na tieto podmienky prostredníctvom rôznych prejavov.
Tieto prejavy závisia od štruktúry hornín tvoriacich dané územie, ich tvrdosti, pórovitosti, chemických vlastností, náchylnosti na zvetrávanie a schopnosti akumulovať vodu.
Horninové prostredie je najviac ovplyvňované intenzitou a úhrnmi zrážkových vôd, intenzitou slnečného žiarenia, čiže teplotou okolitého prostredia, rýchlymi zmenami týchto teplôt a činnosťou človeka.
Adaptačné opatrenia: horninové prostredie
Adaptačné opatrenia v oblasti horninového prostredia sú zamerané najmä na zabezpečenie zdrojov pitnej vody, na riešenie problémov spôsobených procesom zvetrávania hornín, na riešenie morfologických zmien krajiny, na zamedzenie tvorby alebo aktivizácie svahových deformácií (zosuvov), či iných nebezpečných geodynamických javov.
V súvislosti s realizáciou adaptačných opatrení, ktorých cieľom je odstrániť environmentálnu záťaž, príp. úložisko ťažobného odpadu, resp. eliminovať ich nepriaznivé účinky na životné prostredie a zdravie, je nutné prednostne používať také sanačné technológie a sanačné postupy, ktoré nebudú mať negatívne dôsledky na životné prostredie a zdravie, resp. ich negatívny vplyv bude minimálny.