Predpokladané dôsledky zmeny klímy na biodiverzitu

" "

Biodiverzita je predpokladom pre zabezpečenie ekosystémových služieb, ktoré predstavujú príspevky ekosystémov ku kvalite života ľudí. Jej úbytok je neoddeliteľne spojený so zmenou klímy. Tieto dva javy predstavujú najkritickejšiu globálnu environmentálnu hrozbu 21. storočia. 

Existuje dostatok dôkazov o tom, že zmena klímy ovplyvňuje biodiverzitu, pričom je jasné, že zmeny v biodiverzite a fungovaní ekosystémov ovplyvňujú klimatické procesy. 

K priamym účinkom zmeny klímy na biodiverzitu patria: sucho, zvýšená ročná teplota vzduchu, zvýšené riziko požiarov, limitovaná snehová pokrývka, extrémne prejavy počasia či zmeny koncentrácie CO2.

K nepriamym vplyvom patrí napríklad šírenie inváznych druhov. Biodiverzitu ovplyvnia aj súvisiace sociálno-ekonomické zmeny, najmä zmena využívania pôdy.


Adaptačné opatrenia: biodiverzita

" "

K zvyšovaniu adaptačnej schopnosti prírodného prostredia dôjde zachovaním štruktúry a podporou stability a odolnosti biodiverzity. Adaptácia založená na ekosystémoch a ich službách (najmä regulačných a podporných) môže do značnej miery zvýšiť odolnosť ekosystémov a rastlinných a živočíšnych druhov voči dôsledkom zmeny klímy a prispieť k zlepšeniu zdravia ekosystémov a ich služieb.

V kontexte adaptácie majú dôležitú úlohu aj medzinárodné a národné siete chránených území, ktoré poskytujú miesta pre posun areálov druhov a ekosystémov, zvyšujú odolnosť ekosystémov a schopnosť obnovy zabezpečovaním prírodných štruktúr a procesov, zabezpečujú ochranu proti dôsledkom zmeny klímy ako je zvyšovanie teploty vzduchu či extrémne prejavy počasia, udržiavajú vodné zdroje a zvyšujú zabezpečenie vody pri meniacich sa hydrologických podmienkach.