Adaptačné opatrenia: vodné hospodárstvo

Sucho

" "

Zvýšenie efektívnosti riadenia existujúcich vodných diel v nestacionárnych podmienkach sucha so zohľadnením potrieb vodných a na vodu viazaných ekosystémov.

Identifikácia a ochrana lokalít potenciálnych podzemných a povrchových zdrojov vody a ich využívanie v závislosti na potrebách spôsobených zmenou klímy.

Hospodárenie s vodnými zdrojmi v súlade s environmentálnou etikou založenou na bilancovaní zdrojov a potrieb vody, resp. účtovaní vody v povodí.

Zadržiavanie povrchovej vodytechnickými alebo prírode blízkymi opatreniami za účelom ich akumulácie a retencie. 

Ochrana a obnova mokradí.

Šetrenie vodných zdrojov efektívnejším využívaním vody.

Rešpektovanie ekologických prietokov pri odberoch vody na rôzne účely využitia.


Nedostatok vody

" "

Udržiavanie a obnovovanie starnúcej vodovodnej a stokovej siete pomocou plánovacích nástrojov, finančnej pomoci, osvedčených postupov a nových technológií.

V priemyselnej a poľnohospodárskej výrobe využívanie technologických postupov menej náročných na spotrebu vody.

Podpora vedy, výskumu a inovácií zameraných na znižovanie spotreby vody.

Ochrana vodných zdrojov a vytváranie podmienok na ich obnovu.

Vyhľadávanie a budovanie nových vodných zdrojov a zabezpečenie ich racionálneho využívania.

Povodne

" "

Podpora prírode blízkych opatrení na zadržiavanie vody v obdobiach výdatných alebo nadmerných zrážok pre potrebu ich využitia v obdobiach nedostatku vody.

Udržiavanie a obnovovanie mokradí a meandrovania tokov, vytváranie podmienok na zabezpečenie pozdĺžnej a laterálnej spojitosti vodných tokov.

Odstraňovanie prekážok a spriechodňovanie bariér vo vodných tokoch.

Obmedzovanie vytvárania nepriepustných plôch v urbanizovanom priestore.

Zabezpečovanie vhodného využívania územia tam, kde hrozí zvýšené riziko erózie a vzniku povodní.

Výstavba, údržba, oprava a rekonštrukcia vodných stavieb na zadržiavanie vody.

Uplatňovanie správnych poľnohospodárskych postupov  - obrábanie pôdy, osevné postupy, na exponovaných lokalitách zabezpečiť trvalý vegetačný kryt, budovanie vsakovacích lesných pásov a iných prvkov zelenej infraštruktúry.

Ustúpiť od odkanalizovania zrážkových vôd zo stavieb a podporovať zachytávanie a infiltráciu zrážkovej vody do podložia pomocou prvkov zelenej infraštruktúry (napr. vegetačná dlažba, výsadba vegetácie, vegetačné strechy a steny, dažďové záhrady).

Podpora zachytávania zrážkových vôd zo stavieb a podpora ich využívania na úžitkové účely napr. pomocou budovania záchytných zariadení na zrážkové vody s možnosťou využívania na závlahy v dobe sucha alebo ako úžitkovú vodu v budovách.

Prehodnocovanie bezpečnosti protipovodňových stavieb a stavieb vybudovaných priamo na tokoch na základe aktuálnych hydrologických a meteorologických podkladov, kontrolných meraní a zistení z obhliadok vodných stavieb a technicko-bezpečnostných prehliadok.

Podpora revitalizácie ekosystémov.

Aktualizácia máp povodňového ohrozenia a máp povodňového rizika a aktualizácia plánov manažmentu povodňového rizika.

Určovanie a využívanie územia s retenčným potenciálom pre potreby sploštenia povodňovej vlny a posúdenie možnosti uplatňovania prírode blízkych opatrení v krajine.

Vytváranie podmienok na elimináciu povodňového rizika vo vzťahu k ohrozeniu kritickej infraštruktúry prostredníctvom technických opatrení.