Predpokladané DÔSLEDKY ZMENY KLÍMY Fyziologické oslabenie stromov Pkodzovanie porastov vetrom či požiarmi Zmeny v populačnej dynamike škodcov Potenciálne objavenie sa nových škodcov a ochorení Posun produkčného optima drevín do vyšších nadmorských výšok Dôsledky na produkciu drevnej hmoty Dôsledky na mimoprodukčné funkcie lesa Zmeny regulácie vodného režimu porastov

Predpokladané dôsledky na vitalitu lesov

Fyziologické oslabenie stromov

" "

Medzi riziká vyplývajúce zo zmeny klímy patrí aj fyziologické oslabenie stromov, ktoré následne zvyšuje ich náchylnosť na poškodenie abiotickými či biotickými činiteľmi (škodcami alebo infekciou patogénmi), resp. celkovo na zhoršenie ich zdravotného stavu.


 

Poškodzovanie porastov vetrom či požiarmi

" "

Priamym dôsledkom klimatických javov, resp. extrémnosti počasia je nárast frekvencie a intenzity víchric, ktoré poškodzujú lesné porasty vznikom polomov a vývratov lesného porastu.Častejšie a dlhšie suchá spôsobia nie len poškodenie drevín ale aj častejší výskyt požiarov.

 

 

Zmeny v populačnej dynamike škodcov

" "

V prípade väčšiny našich škodcov sa predpokladá pozitívna reakcia na zmenu klímy vo forme nárastu areálov premnoženia, vytvorenia väčšieho počtu generácií, rozšírenie hostiteľských drevín a pod. Vplyv na integritu lesov a udržateľné poskytovanie ekosystémových služieb môžu mať zmeny v populačnej dynamike viacerých škodcov, najmä lykožrúta smrekového (zvýšením počtu generácií za vegetačnú dobu) a mníšky veľkohlavej (skracovanie doby latencie a rozširovanie areálu výskytu), hrebenárky na boroviciach a piadivky na duboch, ako aj zmeny virulencie niektorých patogénov (Armillaria, Phytophtora). 

Potenciálne objavenie sa nových škodcov a ochorení

" "

Samostatným rizikom vyplývajúcim zo zmeny klímy je potenciálne objavenie sa nových škodcov a ochorení, čo môže zásadným spôsobom ovplyvniť stav a vývoj lesov zložených z drevín ekologicky vhodných do daných pôdnoklimatických podmienok.


Predpokladané dôsledky na funkcie lesov

Zmeny regulácie vodného režimu porastov

" "

Znížená dostupnosť vlahy, hlavne v nižších vegetačných stupňoch, spôsobuje zmeny regulácie vodného režimu porastov a povodí.


 

 

Dôsledky na mimoprodukčné funkcie lesa

" "

S poklesom produkcie, zhoršením zdravotného stavu a zvýšenou mierou poškodzovania lesov súvisia aj nepriaznivé dopady na mimoprodukčné funkcie lesa, najmä na akumuláciu uhlíka, reguláciu vodného režimu porastov a povodí, kvalitu ovzdušia, vody alebo biodiverzitu, či degradáciu pôdy.

 



Dôsledky na produkciu drevnej hmoty

" "

Zmenené klimatické podmienky, hlavne nárast frekvencie suchých a teplých periód, môžu ovplyvniť produkciu dreva, a to z hľadiska jej kvantity, bezpečnosti aj vyrovnanosti. Dôsledkom zmeny klímy môže byť tak zníženie produkcie vplyvom zníženej dostupnosti vlahy v nižších/stredných polohách (očakávané u drevín smrek a buk), ako aj jej zvýšenie vplyvom predĺženia vegetačnej sezóny či rýchlejšieho rozkladu organickej hmoty a následnej vyššej dostupnosti živín v horských polohách.


Posun produkčného optima drevín do vyšších nadmorských výšok

" "

Všeobecne je možné očakávať posun produkčného optima drevín do vyšších nadmorských výšok, kde je však rozloha lesa obmedzená, čo môže vyústiť do celkového poklesu produkcie lesov na Slovensku.