Predpokladané dôsledky zmeny klímy na poľnohospodárstvo
Poľnohospodárstvo je značne ovplyvnené negatívnymi účinkami zmeny klímy, pretože jeho činnosti sú priamo závislé od klimatických podmienok.
Zvýšená koncentrácia CO2 v atmosfére, stúpajúce priemerné ročné teploty vzduchu, zmeny v ročnom chode a časovom režime zrážok, ako aj časté extrémne poveternostné udalosti majú dopad na vodné zdroje, pôdu, výskyt škodcov a chorôb.
Toto všetko ovplyvňuje množstvo, kvalitu a stabilitu poľnohospodárskej produkcie a vedie k zmenám v rastlinnej a živočíšnej výrobe.
Okrem negatívnych dôsledkov zmeny klímy na poľnohospodárstvo sa očakávajú aj jej pozitívne dôsledky, ako je napríklad zvýšená fotosyntéza rastlín a prírastky biomasy vplyvom zvýšených koncentrácií CO2 v atmosfére, posun produkčných pestovateľských oblastí v prospech severnejších oblastí Slovenska, možnosť pestovania nových teplomilnejších druhov plodín, ako aj predĺženie hlavného vegetačného obdobia.
Adaptačné opatrenia: poľnohospodárstvo
Nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na pôdohospodárstvo je možné eliminovať využívaním pôdoochranných technológií prípravy pôdy pred sejbou poľných plodín, zvyšovaním vodozádržnej kapacity pôdy, zvýšením zapracovania organickej hmoty, a to najlepšie hnojením klasickými metódami maštaľného hnoja a zeleného hnojenia.
Pestovanie medziplodín znižuje možnosť vodnej a veternej erózie. Je taktiež dôležité poznať vplyv rôznych technológií na zabezpečenie živín a ich využiteľnosť rastlinami a na prípadnú zmenu pôdnej úrodnosti.
Bude potrebné využívať nové technológie spracovania pôdy, upravovať vodný režim pôd, realizovať zúrodňovacie opatrenia pre zachovanie pôdnej úrodnosti.
Je nevyhnuté pristúpiť k systematickému obnovovaniu zastaraných závlahových systémov a k budovaniu nových závlahových systémov, a to s podporou štátu, ako aj v spolupráci a s ústretovosťou súkromných vlastníkov a obhospodarovateľov pôdy.