Predpokladané dôsledky zmeny klímy na vodné hospodárstvo
Negatívne dôsledky zmeny klímy na vodné hospodárstvo možno zhrnúť do troch oblastí: sucho, nedostatok vody a povodne. Zmena klímy sa v tomto sektore prejavuje predovšetkým krízou v dostupnosti vodných zdrojov. Preto základom budovania odolnosti spoločnosti a ekosystémov voči jej negatívnym dôsledkom musí byť zadržiavanie vody v krajine a udržateľné hospodárenie s vodou.
Adaptačné opatrenia: vodné hospodárstvo
V oblasti adaptácie je vodným zdrojom venovaná zvýšená pozornosť, pretože voda je základnou podmienkou života, je nevyhnutná pre fungovanie ekosystémov, krajiny a celej ľudskej spoločnosti.
Adaptačné opatrenia sa zameriavajú na zvládnutie prejavov sucha - realizáciou opatrení zameraných na zadržanie vody v krajine a opatrení umožňujúcich nadlepšovanie prietokov vo vodných tokoch počas sucha a na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami - zadržiavanie vody v krajine, spomaľovanie odtoku vody, výstavbu a rekonštrukciu vodných stavieb a rybníkov, plánovanie manažmentu rizík.
Uprednostňované by mali byť prvky zelenej a modrej infraštruktúry v kombinácii s prvkami sivej infraštruktúry tam, kde je to nevyhnutné, technicky možné a efektívne.
Dôležité je realizovať opatrenia pre zabezpečenie vyváženého manažmentu odberov vody a dopĺňania jej zásob, čo je kľúčovou požiadavkou pre udržateľné hospodárenie s vodou, ako aj reakciou na zmenu klímy.
Hydromorfologické opatrenia, ako odstraňovanie alebo spriechodňovanie bariér na tokoch, opätovné pripojenie mokradí a inundačných území na hlavný tok, zvyšujú odolnosť ekosystémov a ich služieb. Tieto opatrenia, s ohľadom na prínosy, vrátane zvýšenej kapacity zadržiavania vody v krajine, prispievajú aj k zmierneniu výskytu povodní.