Predpokladané dôsledky na energetickú infraštruktúru
Zvýšený dopyt po elektrickej energii v dôsledku tepla a klimatických opatrení
V dôsledku zvýšenej vonkajšej teploty bude dochádzať k zvýšenému dopytu po chladení vnútorných priestorov, ktoré sa uspokojuje primárne elektrickou energiou. Nárast bude v domácnostiach, na pracoviskách, v nemocniciach a školách.
Energia používaná v energetike bude pravdepodobne nahrádzaná elektrickou energiou – na vykurovanie, v priemyselných procesoch, v doprave ako náhrada za energiu získanú z fosílnych palív.
Potreba posilnenia elektrickej prenosovej sústavy
V dôsledku zvýšeného dopytu po elektrickej energii bude potrebné zvýšiť kapacitu elektrickej prenosovej sústavy.
Výkyvy v produkcii elektrickej energie z vody a vetra
Dlhotrvajúce suchá, či návalové dažde spôsobia neistotu ohľadom množstva energie produkovanej z vodných elektrární. Pri vyšších rýchlostiach vetra je potrebné veterné turbíny zastaviť a prerušiť výrobu elektrickej energie.
Zníženie produkcie energie z vodných zdrojov
Historicky pozorované zníženie priemerného ročného prietoku riek (okrem Dunaja) bude pravdepodobne pokračovať a bude mať za následok zníženie výkonu vodných elektrární.
Narušenie energetických prenosových sústav
V dôsledku extrémnych udalostí (najmä veterných smrští spojených s napr. pádom stromov, ale aj požiarov, snehu, krupobitia, námrazy, povodní, či vysokých teplôt hrozí zvýšené riziko porúch a materiálnych škôd v elektrizačných prenosových a distribučných sústavách. Nevyhnutným bude poistiť (posilniť) prenosovú sieť proti výpadkom, keďže je súčasťou kritickej infraštruktúry.
Nestabilita prenosových a distribučných elektrizačných sústav
Jedným z možných rizík nízkoemisnej výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov či nestabilnej spotreby energie v dôsledku vysokých vonkajších teplôt môže dochádzať k narušeniu energetických prenosových sústav a následným výpadkom. Nevyhnutným bude poistiť (posilniť) prenosovú sieť proti výpadkom, keďže je súčasťou kritickej infraštruktúry.
Zníženie účinnosti fotovoltiky
Zvýšené teploty vzduchu a bezvetrie spôsobuje prehriatie povrchu fotovoltických panelov, čo má za následok zmenu elektrických vlastností panelov spojenú s nižším výkonom.
Predpokladané dôsledky na výrobu a dodávky energie
Riziko regulácie
Riziko regulácie súvisí s legislatívnymi a regulačnými opatreniami štátnych a verejnoprávnych orgánov prijatými v nadväznosti na adaptáciu na zmenu klímy a vyvolané zmenou klímy, ktoré eliminujú niektoré spôsoby výroby energie (napr. z fosílnych zdrojov). Riziko pochádzajúce z regulácie môže spôsobiť aj opatrenia zvyšujúce náklady na dosiahnutie bezpečnosti a spoľahlivosti energetických sústav, ako aj opatrenia zvyšujúce prevádzkové náklady zdrojov (napr. na zabezpečenie dostatku technologickej vody).
Riziko ratingu
Riziko ratingu súvisí s možnosťou vyšších nákladov na kapitál z dôvodu expozície súvisiacej so zmenou klímy a oceňovania uhlíka.
Riziko reputácie
Riziko reputácie súvisí so stratou ziskovosti v dôsledku činností alebo pozícií podniku, ktoré verejnosť, citlivo vnímajúca zmenu klímy a jej nepriaznivé dôsledky, považuje za škodlivé. Toto riziko môže byť dôsledkom konkrétnej firemnej činnosti, resp. politiky, ale môže sa prejaviť aj vo forme verejného vnímania celého energetického odvetvia.
Fyzické riziká
Patria medzi ne fyzické škody na infraštruktúre prenosovej sústavy - rozvodových sieťach ale aj samotných elektrárňach, vrátane environmentálnych a prevádzkových rizík.
Cenová neistota
Mitigačné opatrenia presadzujú výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Táto výroba je závislá od prírodných podmienok – vody, vetra, slnka, ktoré sú ťažko plánovateľné. Cena energie (najmä elektrickej) výrazne kolíše v závislosti od vonkajších okolností a samotný výrobca nemá automatickú istotu zisku.
Vyššie náklady na výrobu energie
Zmena klímy (nedostatok vody na chladenie, nedostatok vody pre činnosť hydroelektrární, znižovanie účinnosti fotovoltiky v dôsledku vysokých teplôt, poškodenie energetickej a prenosovej sústavy v dôsledku extrémneho vetra, povodní, požiarov, snehu a mrazu) sa prejavia zvýšením výrobných nákladov v sektore energetiky.