Adaptačné opatrenia: biodiverzita
Voľná krajina

Ochrana ekologickej stability a variability krajiny, udržiavanie a revitalizovanie (obnovenie) ekologických sietí a budovanie nových ekologických sietí, resp. zelenej infraštruktúry – zvýšenie konektivity (prepojenia) krajiny, tvorba nárazníkových zón okolo vysoko kvalitných biotopov, udržiavanie alebo vytváranie koridorov a spojovacích článkov, obmedzovanie bariérového vplyvu ciest a železníc, zástavby, odstraňovanie bariér na tokoch.
Ochrana a udržateľný manažment mokradí, obnova degradovaných mokradí (revitalizácia rašelinísk, obnova narušeného vodného režimu, zamedzenie zarastania drevinami) a inundačných (záplavových) území pre udržiavanie kvality vody a umožnenie prirodzenej dynamiky tokov, zabezpečenie opravy a údržby odvodňovacích objektov lesných ciest tak, aby sa zabránilo pôdnej erózii, vytváranie mokradí (vodné plochy, zvýšenie inundačnej a retenčnej (zadržiavacej) kapacity horných a stredných tokov, obnova meandrov horných tokov).
Kombinovanie vhodného územného plánovania, realizácie pozemkových úprav a revitalizácie ekosystémov, resp. poškodených častí krajiny s cieľom zvýšenia ekologickej stability a adaptívnej schopnosti krajiny (hlavne na pozemkoch s verejno-prospešnými funkciami).
Vytváranie pestrých krajinných štruktúr a krajinnej pokrývky poľnohospodárskej a lesnej krajiny – zabezpečenie rôznorodosti ekosystémov, zvyšovanie rozmanitosti vegetácie na riešenie zvyšujúcich sa rizík vyplývajúcich z meniacich sa klimatických podmienok.
Ochrana biodiverzity v pôdohospodárstve pre zabezpečenie osobitných genetických zdrojov pre adaptáciu poľnohospodárskych plodín, hospodárskych zvierat a lesných drevín na zmenu klímy (s dôrazom na tradičné a lokálne druhy, ktoré sú najviac adaptované na lokálne klimatické aj ekologické podmienky).
Systematické, dlhodobé mapovanie a monitorovanie areálu a vektorov šírenia inváznych druhov s dôrazom na druhy, ktorých šírenie bude podporené zmenou klímy, zamedzenie ich prieniku cez koridory a zabránenie ich šíreniu, zabezpečenie systémovo riešeného včasného a účinného odstraňovania inváznych druhov a likvidácie ich ohnísk.
Podpora opatrení na zadržiavanie vody v krajine (napr. sústavy malých technických zásahov rozmiestnených po celom povodí ako vegetačné a vsakovacie pásy, prielohy, prehrádzky, retenčné jamy, poldre, jazierka, obnova meandrov a vegetácie pozdĺž tokov), ktoré majú potenciál zredukovať výskyt a intenzitu záplav.
Zamedziť poškodzovaniu ekosystémov a strate biodiverzity vo voľnej krajine pri investičnej výstavbe a rozvoji, zabezpečením dostatočnej náhrady zničených ekosystémov a biotopov (kompenzácia straty biodiverzity, prístupy „no net loss“).
Zabezpečenie realizácie prvkov územného systému ekologickej stability (ÚSES) na všetkých úrovniach, a najmä tam, kde majú zabrániť úbytku a rozdrobeniu biotopov a zabezpečovať prepojenie medzi chránenými územiami.
Podpora opatrení na ochranu a revitalizáciu prírodných lesov v kontexte celkovej realizácie konceptu udržateľného hospodárenia v lesoch, vrátane ochrany a podpory prirodzenej obnovy prírodných lesov.
Rozčlenenie veľkoplošných poľnohospodárskych celkov a lánov pomocou prvkov ÚSES, alebo pestovaním rôznych plodín na zamedzenie erózie pôdy.
Opatrenia na stabilizáciu svahov na zastavenie postupu erózie pôdy a deštrukcie krajiny a lepší manažment prietokov v čase nedostatku ale aj nadbytku vody.
Optimálne využívanie drevín v poľnohospodárskej krajine a overovanie potenciálu agrolesníckych systémov („agroforestry“).
Udržateľné obhospodarovanie trvalých trávnych porastov, zachovanie pôvodných trvalých trávnych porastov.
Podpora adaptívneho manažmentu posilňovaním monitorovania a systémov hodnotenia.
Chránené územia

Preskúmanie stavu a prehodnotenie sústavy chránených území podľa požiadaviek EÚ a v zmysle medzinárodných štandardov a prípadne nové nastavenie sústavy.
Tvorba súboru revitalizačných opatrení na obnovenie degradovaných ekosystémov a posilnenie odolnosti poškodených ekosystémov v chránených územiach.
Využívanie dostupných informácií o dôsledkoch zmeny klímy pri návrhoch a realizácii adaptačných opatrení v chránených územiach, najmä v prípade potreby hľadania kompromisov pri zabezpečovaní priaznivého stavu predmetu ochrany.
Zapojenie samosprávnych orgánov, vlastníkov pozemkov, správcov chránených území (príslušnej správy Štátnej ochrany prírody SR), odborne zameraných mimovládnych organizácií, vedeckého sektora a ďalších relevantných organizácií do prípravy lokálnych adaptačných stratégií, akčných plánov alebo katalógov adaptačných opatrení, ktoré sa týkajú aj chránených území a zosúladenie ich s plánmi starostlivosti alebo ostatnou dokumentáciou ochrany prírody.
Zabezpečenie monitoringu vplyvu realizovaných adaptačných opatrení (alebo ich súboru) na predmet ochrany prírody v chránenom území alebo jeho súčasti, zhodnotenie účinnosti a v prípade potreby prijatie a realizovanie nápravných opatrení.
Vytvorenie podmienok pre dynamickejší prístup v ochrane prírody, najmä v legislatívnej a organizačnej oblasti a zabezpečenie schopnosti reagovať na meniace sa priority v ochrane prírody.
Umožnenie prírodného vývoja biotopov a zabránenie ich fragmentácii.
Zabezpečenie podpory ekosystémov v priaznivom stave prostredníctvom ich vhodnej ochrany.