Predpokladané dôsledky zmeny klímy na lesníctvo
Vo svete boli v posledných desaťročiach pozorované viaceré dôsledky zmeny klímy na lesné ekosystémy, ako napríklad posun hornej hranice lesa, zmena produkcie, zvýšená úmrtnosť stromov v dôsledku sucha, zvýšenie frekvencie lesných požiarov, premnoženia škodcov a pod.
Napriek tomu, že mnohé z týchto javov na Slovensku doposiaľ neboli pozorované, je potrebné prípady dokumentované v iných oblastiach považovať za analógiu a obdobný vývoj očakávať aj u nás.
Obzvlášť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy možno očakávať v lesoch, ktoré sú vystavené dlhodobým negatívnym účinkom ostatných faktorov (znečistenie ovzdušia, oblasti so zmeneným pôdnym prostredím alebo nepriaznivým drevinovým zložením).
V týchto prípadoch môže aj menší klimatický stres spôsobiť rozpad lesov na veľkých plochách a dôsledky zmeny klímy môžu byť obzvlášť nepriaznivé.
Akékoľvek predpovedanie dôsledkov zmeny klímy na lesy je však aj v prípade kvalitných scenárov veľmi ťažké, resp. presahuje naše súčasné poznanie. Na rozdiel napr. od poľnohospodárstva, zmierňovacie a adaptačné opatrenia nie je možné vyvíjať a aplikovať rýchlosťou primeranou rýchlosti zmien klímy.
Dôvodom je rôzna citlivosť jednotlivých zložiek lesného ekosystému na zmenu klímy, dlhovekosť lesa a skutočnosť, že po dobu jedného životného cyklu lesa môže dôjsť k fyziologicky významným zmenám klímy.
Adaptačné opatrenia: lesníctvo
Meniace sa podmienky prostredia predstavujú pre lesného hospodára výzvu v podobe potreby prispôsobiť (adaptovať) lesy a hospodárenie v lesoch na nové podmienky využívaním aktuálnych poznatkov a prístupov k pestovaniu, hospodárskej úprave a ochrane lesa.
Pri adaptácii lesov na zmenu klímy je potrebné zvažovať minulú a súčasnú zraniteľnosť lesov klimatickými faktormi, prirodzenú adaptačnú schopnosť jedincov a spoločenstiev napr. s využitím schopnosti migrácie alebo s adaptačným potenciálom fenotypickej plasticity (schopnosti lesov vytvárať rôzny fenotyp v závislosti na vonkajších podmienkach) a možnosti manažmentu lesa zmierňovať dopady zmeny klímy.
Adaptácia lesov na dopady zmeny klímy vyžaduje viaceré zmeny hospodárenia, pričom významnú úlohu môžu zohrať alternatívne modely obhospodarovania lesov, najmä prírode blízke hospodárenie v lesoch, ktoré znamená vyššiu druhovú i štrukturálnu diverzitu, ale aj asistovaná migrácia drevín a genotypov vhodných pre zmenenú klímu.