Predpokladané dôsledky zmeny klímy na cestovný ruch
Klíma definuje dĺžku a kvalitu turistickej sezóny, determinuje rozsah turistických aktivít a má dôležitý vplyv na prevádzkové ceny (napr. vykurovanie, chladenie, výroba snehu, zavlažovanie, ceny poistenia, zásobovanie vodou a potravinami, prevádzka prírodných kúpalísk).
Väčšina aktivít v cestovnom ruchu je založená na určitej stabilite klimatických podmienok a týmto podmienkam je prispôsobená celá infraštruktúra, marketing a lokálne socioekonomické aktivity.
Sektor cestovného ruchu je výrazne závislý od sezónnosti, zmena klímy však spôsobuje, že turisti vyhľadávajú iné destinácie a cestujú v inom ročnom období. Zmeny v dĺžke a kvalite turistickej sezóny podmienenej klimatickými podmienkami (zimné aj letné pobyty) majú významné dôsledky pre konkurencieschopnosť v rámci podobných destinácií a významným spôsobom determinujú ziskovosť turistických subjektov.
Zmena klimatických podmienok však vyvoláva v sektore cestovného ruchu aj pozitívne dôsledky, ako napr. rozvoj letného cestovného ruchu (zvýšenie teploty vzduchu a počtu letných dní umožňuje rozvoj letného cestovného ruchu aj v doteraz turisticky menej navštevovaných územiach), prípadne zlepšenie podmienok pre letný cestový ruch (otepľovanie, resp. vlny horúčav umožnia rozvoj cestovného ruchu viazaného na horskú turistiku, návštevy jaskýň a na využívanie vodných plôch, napr. aquaparky, prírodné vodné plochy).
Adaptačné opatrenia: rekreácia a cestovný ruch
Cestovné kancelárie majú väčšiu adaptívnu schopnosť ako miestni poskytovatelia služieb cestovného ruchu a miestne ekonomiky. Riešením v prostredí mnohých malých a stredných podnikov je užšia spolupráca medzi podnikmi cestovného ruchu, resp. vertikálna integrácia.
Ďalším z riešení je presun ťažiska aktivít cestovného ruchu k environmentálne inovatívnym formám – ekoturizmu a geoturizmu, ktoré majú čiastočne aj adaptačný aj mitigačný efekt. Tieto formy cestovného ruchu na rozdiel od masového turizmu majú nielen relatívne nízky dopad na ekosystémy, ale taktiež podporujú ochranu prírody, rozvoj miestnej komunity a rozvoj turizmu.
Typickými ekoturistickými aktivitami sú cykloturistika, pozorovanie živočíchov, pešia turistika, fotografovanie živej i neživej prírody, ale aj dobrovoľnícke akcie, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu stavu ochrany a manažmentu chránených území ako cieľov turizmu (napr. zber odpadu, starostlivosť o infraštruktúru, informačné podujatia, výsadba drevín alebo kosenie lúk).
Medzi typické geoturistické aktivity patria návštevy starých lomov, šácht, baní, zážitkových trás, geoparkov a náučných chodníkov a miestnych kultúrnych podujatí.