pod. Predpokladané DÔSLEDKY ZMENY KLÍMY Riziko srdcovo-cievnych ochorení, alergií, ochorení dýchacích ciest a Riziko prenosu chorôb Riziko zvýšeného počtu úmrtí a úrazov Pkodzovanie povrchov, zhoršenie plynulosti dopravy Meniace sa požiadavky na dodávku energií a zvyšujúce sa zaťaženie rozvodného systému Zmeny v druhovej skladbe, zvýšený výskyt škodcov a pod. Zvýšená erózia, poškodenie verejných priestranstiev a drevín a pod. Zvyšujúce sa nároky na spotrebu vody, zníženie kvality vody (rast rias) a pod. Riziko kontaminácie vôd, a pod. Konštrukčné problémy stavebných materiálov budov, prehrievanie a pod. Pkodenie základov budov, poškodenie zariadení

Predpokladané dôsledky na zdravie obyvateľstva

Riziko srdcovo-cievnych ochorení, alergií, ochorení dýchacích ciest a pod.

" "

Vlny horúčav majú vplyv a môžu byť spojené so srdcovo-cievnymi, dýchacími (vrátane astmatických) a inými ochoreniami. Dôsledkom zmeny klímy je taktiež predlžovanie sezónnosti a trvanie alergických ochorení, ako aj zvyšovanie  výskytu alergických ochorení, hlavne u detí. V ďalších rokoch v súvislosti s rastúcim vplyvom klimatických zmien je preto možné predpokladať ďalšie zhoršovanie tejto situácie.

Riziko prenosu chorôb

" "

Zvyšovanie priemernej teploty vzduchu môže priniesť zmeny vo výskyte vektormi (organizmami, ktoré sami o sebe chorobu nespôsobujú, ale šíria infekciu z jedného hostiteľa na druhého) prenášaných ochorení prostredníctvom kliešťov (lymská borelióza a kliešťová encefalitída), komárov, hlodavcov a čoraz častejšie sa objavujúcich tropických a subtropických druhov a ochorení prenášaných potravinami.

 

Riziko zvýšeného počtu úmrtí a úrazov

" "

Pri zvýšenom výskyte extrémnych prejavoch počasia je možné rátať aj so zvýšeným výskytom zranení, a v niektorých prípadoch až úmrtí. Výskyt záplav môže zvýšiť aj nárast výskytu gastrointestinálnych ochorení vyplavením odpadových vôd. V neposlednom rade sa môžu vyskytovať aj nepriame zdravotné dopady ako napríklad rôzne psychické problémy z dôvodu dlhotrvajúceho tepla, sucha, nadmerných dažďov, búrok a pod.


Predpokladané dôsledky na životné prostredie (zeleň, pôdne a lesné hospodárstvo, biodiverzita a pod.)

Zmeny v druhovej skladbe, zvýšený výskyt škodcov a pod.

" "

Zvýšenie priemernej teploty bude mať za následok zmeny v druhovej štruktúre drevín v mestskej zeleni. Na základe možného oteplenia a častejšieho výskytu klimatických extrémov bude dochádzať k zvýšenému vystaveniu drevín stresovým faktorom.  Jednak je možné očakávať významný nárast fytopatologických problémov spôsobených chorobami a škodcami, ale zároveň veľmi pravdepodobne sa bude zvyšovať aj rozsah chradnutia stromov bez jednoznačne určiteľného škodlivého faktoru.  V mestských a prímestských lesoch hrozí aj  zvýšené riziko lesných požiarov. 


Zvýšená erózia, poškodenie verejných priestranstiev a drevín a pod.

" "

V prírodnej zložke sídelného prostredia vplyvom intenzívnych zrážok môže nastať vodná erózia, oslabenie koreňového systému rastlín, ochudobňovanie pôdneho substrátu o živiny, poškodenie sadovnícky upravených plôch, podmáčanie koreňového systému na technickej zeleni (osobitne pri mobilnej zeleni). Pri víchriciach a búrkach hrozí poškodzovanie drevín  zlomami a vývratmi (osobitne sa jedná o krátkoveké druhy, resp. druhy s krehkým lámavým drevom), poškodzovanie chodníkov a spevnených povrchov v sadovnícky upravených plochách. 


Predpokladané dôsledky na vodné hospodárstvo

Zvyšujúce sa nároky na spotrebu vody, zníženie kvality vody (rast rias) a pod.

" "

Predpokladaná zvýšená teplota podmieni nárast výparu z vodných tokov a nádrží. Úbytok mokradí obmedzí biotopy niektorých druhov.  Teplejšie a dlhšie letá podporia rast rias a škodlivých baktérií.  Predpokladaný nárast teplôt vytvorí tlak na zvýšenie spotreby vody (zvýšená spotreba pitnej vody a vody na osobnú hygienu, zvýšený výpar, zavlažovanie povrchov), čo môže spôsobiť zvyšovanie napätia vo vodohospodárskej bilancii mesta. Pokles hladiny zdrojov podzemnej vody pri dlhodobých suchách, zvýšená potreba zavlažovania si zrejme vyžiada obmedzovanie spotreby vody.

Riziko kontaminácie vôd, a pod.

" "

Zvýšené riziko najmä pri takzvaných bleskových povodniach spôsobených prívalovými zrážkami, kedy môže hroziť kontaminácia zdrojov pitnej vody. Pri jednotnej stokovej sústave hrozí znečistenie vodných tokov splaškovou vodou cez „odľahčovacie komory“. Zvýšená erózia a prenos sedimentov môžu ovplyvniť rezervoáre pitnej vody.


Predpokladané dôsledky na dopravu a dopravnú infraštruktúru

Poškodzovanie povrchov, zhoršenie plynulosti dopravy

" "

Zvýšenie teploty spôsobí poškodzovanie povrchu komunikácii, poškodzovanie koľají, zhoršený komfort cestujúcich (napr. čakanie na nekrytých zastávkach, zvýšenie energetickej  náročnosti na vozidlá).  Naopak extrémy počasia  vo forme snehových kalamít, vetrov, prívalových dažďov a pod. spôsobia  zhoršenie priepustnosti dopravnej infraštruktúry, poškodenie technického parku, námrazou a lámaním stromov ohrozenie ľudí a dopravy, zhorší sa dostupnosť MHD. Prívalové zrážky môžu poškodiť infraštruktúru, zhoršiť bezpečnosť a plynulosť dopravy. Suchá a následné zhoršenie odtokových pomerov sa negatívne môžu dotknúť riečnej plavby.


Predpokladané dôsledky na energetiku a energetickú infraštruktúru

Meniace sa požiadavky na dodávku energií a zvyšujúce sa zaťaženie rozvodného systému

" "

Vplyvom zmeny klímy klesá potreba vykurovania a stúpa potreba chladenia. Súčasná rovnováha medzi dodávkami a potrebou energie bude narušená, keďže spotreba elektriny bude v horúcich letných mesiacoch narastať. Z pohľadu energetiky je celý systém najzraniteľnejší, ak sú extrémne tropické dni, kedy razantne stúpajú požiadavky na dodávku energií a zvyšuje sa zaťaženie rozvodného systému elektrickej energie v dôsledku zvýšeného výkonu chladiacich systémov. Zmenou klímy je zraniteľná aj distribúcia energie. Pri energetických systémoch, ktoré sú vystavené vplyvom extrémnych teplôt a extrémnym zrážkam, môže dôjsť k ich poškodeniu a z toho dôvodu k výpadkom dodávok energií. V zimnom období sťažený prístup k rozvodom pri odstraňovaní porúch, očakáva sa zvýšenie nákladov na opravy. 


Predpokladané dôsledky na kvalitu obytného prostredia  verejné priestranstvá, územný rozvoj

Konštrukčné problémy stavebných materiálov budov, prehrievanie a pod.

" "

Z pohľadu rizík dopadu zmeny klímy je najviac vystavené riziku urbanizované prostredie v tých častiach miest, ktoré sa najviac prehrievajú a tiež tie mestské časti, kde sa vyskytujú záplavy. Tu je možné očakávať aj poškodenie povrchov a zariadení na verejných priestranstvách. Najviac citlivými stavbami sa javia presklené fasády orientované na juhozápad. Zraniteľné sú aj stavby s nízkou kvalitou použitých materiálov, ktoré môže trpieť zvýšenými konštrukčnými problémami, ako aj zhoršením tepelno- izolačných vlastností budov (prehrievanie). Jedná sa napr. o všetky nezaizolované panelové obytné budovy v meste.

Poškodenie základov budov, poškodenie zariadení

" "

Môže dochádzať k poškodeniu základov budov hlavne z dôvodu „zimných záplav“, povrchov na verejných priestranstvách, ako aj k zosuvom. Extrémne počasie môže spôsobovať poškodenie zariadení budov  ako sú solárne panely, fotovoltické články a pod.