Aktuality

Vláda SR vzala na vedomie informatívny materiál o výsledkoch COP29

V novembri 2024 sa v hlavnom meste Azerbajdžanu konala medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy známa ako COP29. Krajiny sa už pripravujú na ďalší COP, v poradí tridsiaty, ktorý sa bude konať v novembri 2025 v brazílskom Beléme, meste na okraji amazonského pralesa.

Stratégia adaptácie na zmenu klímy obce Dubová

Pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) dokončili ďalšiu stratégiu adaptácie na zmenu klímy. Tentokrát ju spracovali pre obec Dubová v okrese Pezinok. Cieľom adaptačnej stratégie je posilniť adaptačnú kapacitu územia obce Dubová, znížiť jej zraniteľnosť a prispieť ku zníženiu až eliminácii hodnotených rizík prostredníctvom návrhu adaptačných opatrení.

Projekt prípravy novej adaptačnej stratégie napreduje

Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje novú národnú stratégiu adaptácie na zmenu klímy prostredníctvom projektu technickej pomoci, ktorý financuje Európska únia. Jednou z dôležitých východiskových analýz je hodnotenie klimatických rizík a zraniteľnosti Slovenska.

Pripravuje sa Európska stratégia pre odolnosť v oblasti vody

Začiatkom februára 2025 zverejnila Európska komisia výzvu na predkladanie podkladov (Call for Evidence) v rámci iniciatívy pre vypracovanie Európskej stratégie pre odolnosť v oblasti vody (European Water Resilience Strategy), ktorej nosnou myšlienkou je „Efektívnosť využívania vody je na prvom mieste“. Účelom výzvy je zozbierať od zainteresovaných strán, vrátane širokej verejnosti, podnety a návrhy na vypracovanie tejto stratégie. Návrhy je možné zasielať do 4. marca 2025 cez portál „Vyjadri svoj názor“.

Nový rok, nové predsedníctvo v Rade EÚ

Rade Európskej únie bude tento polrok predsedať Poľsko. Za motto svojho predsedníctva si zvolilo: Bezpečnosť, Európa!

Povodne v období januára až júna 2024 napáchali škody vo výške viac ako milión eur

Povodne sú prirodzený prírodný jav, vyskytovali sa v minulosti, vyskytujú sa v súčasnosti a budú sa vyskytovať aj v budúcnosti. V prvom polroku 2024 sa vyskytli povodne s rôznym charakterom. V zimných mesiacoch sa jednalo o povodne z topenia snehu, zo zrážok vo forme dažďa a snehu, kombinácie topiaceho sa snehu a dažďa, ako aj ľadové povodne zapríčinené tvorbou ľadových bariér. V letnom období sa jednalo hlavne o povodne, ktorých príčinou boli dlhotrvajúce resp. prívalové zrážky.