Zažívame najteplejšie leto od začiatku meraní
Publikované: 11. 09. 2024
Toto tvrdenie podložil reálnymi zisteniami program Európskej únie pre pozorovanie Zeme Copernicus. August 2024 bol zároveň doteraz celosvetovo najteplejším augustom.
Zdroj fotky:
„V posledných troch mesiacoch sme zažili celosvetovo najteplejší jún a august, najteplejší deň v histórii a následne aj najteplejšie letné obdobie od júna do augusta. Táto séria teplotných rekordov zvyšuje pravdepodobnosť, že rok 2024 bude najteplejším rokom v dejinách. Extrémne javy súvisiace s teplotou, ktorých sme boli svedkami tento rok v lete, budú len intenzívnejšie a budú mať ešte ničivejšie dôsledky pre ľudí a planétu, ak neprijmeme naliehavé opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov,“ povedala zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus Samantha Burgess.
Priemerná globálna teplota v období od začiatku júna do konca augusta bola o 0,69 stupňa Celzia vyššia ako priemerná teplota medzi rokmi 1991 a 2020, a prekonala tak aj vlaňajší rekord.
Za posledných 12 mesiacov – od septembra 2023 do augusta 2024 – bola priemerná globálna teplota najvyššou zaznamenanou teplotou za akékoľvek dvanásťmesačné obdobie – o 0,76 °C nad priemerom z rokov 1991 až 2020 a o 1,64 °C nad predindustriálnym priemerom z obdobia medzi rokmi 1850 a 1900.
Najvyššia priemerná teplota bola toto leto nameraná aj na európskej pevnine, a to 1,54 °C nad priemerom rokov 1991 až 2020, čím prekonala predchádzajúci rekord z roku 2022.
Aj keď bolo tohtoročné leto v západnej a severnej Európe prevažne vlhkejšie ako priemer a sprevádzané zrážkami, vo väčšine Stredomoria a východnej Európy panovali počas celej sezóny nadpriemerne suché podmienky.
Európske teploty boli najviac nadpriemerné v južnej a východnej Európe, ale podpriemerné v severozápadných častiach Írska a Spojeného kráľovstva, na Islande, na západnom pobreží Portugalska a v južnom Nórsku.
Viac informácií je možné nájsť na https://climate.copernicus.eu/copernicus-summer-2024-hottest-record-globally-and-europe.
Program Copernicus koordinuje a riadi Európska komisia. Vykonáva sa v partnerstve s členskými štátmi, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), Európskou organizáciou pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT), Európskym centrom pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF), agentúrami EÚ a so strediskom Mercator Océan.