Využite výzvu na finančnú podporu realizácie adaptačných opatrení z Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027
Publikované: 17. 10. 2024
Vyhlásená bola otvorená výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok v rámci Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027, priorita 1. K prírode ohľaduplné a bezpečné pohraničie, špecifický cieľ 1. Podpora adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika katastrof a odolnosti s prihliadnutím na ekosystémové prístupy. Projekty je možné predkladať do 15.11.2024
Zdroj fotky: https://sk.plsk.eu/
Príspevok môžu získať projekty spojené s adaptáciou na zmenu klímy a ochranou pred prírodnými katastrofami, ako napríklad zmierňovanie negatívnych následkov zmeny klímy v cezhraničnom meradle vrátane následkov živelných pohrôm, zlepšenie spolupráce v oblasti cezhraničného krízového riadenia, vrátane výmeny skúseností /spoločných školení záchranných služieb /štandardizácie vybavenia záchranných zložiek na území pohraničia. Podporené môžu byť aj analýzy, výskumy, stratégie, akčné plány a pilotné programy, ktorých cieľom je predchádzať negatívnym následkom zmeny klímy v cezhraničnom meradle, najmä v podobe živelných pohrôm.
Oprávnené územie realizácie projektov zahŕňa v Poľsku – v Sliezskom vojvodstve: subregión Bielsko-Biała a okres Pszczyna v subregióne Tychy; v Malopoľskom vojvodstve: subregióny Osvienčim, Nowy Sącz, Nowy Targ a okres Myślenice v subregióne Krakov; v Podkarpatskom vojvodstve: subregióny Krosno a Przemyśl, okres Rzeszów – mesto a okres Rzeszów – okolie v subregióne Rzeszów. Na Slovensku sú to územia: Žilinský samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj a okres Spišská Nová Ves v Košickom samosprávnom kraji.
Poľské inštitúcie a organizácie, ktoré môžu žiadať o príspevok, sú uvedené v prílohe č. 2.1. k Príručke programu. Slovenské inštitúcie a organizácie, ktoré môžu žiadať o príspevok, sú uvedené v prílohe č. 2.2. k Príručke programu. Príručku je možné nájsť na nižšie uvedenej adrese.
Suma prostriedkov určená na spolufinancovanie projektov v rámci tejto výzvy predstavuje 4 560 666 EUR. Maximálna miera financovania zo zdrojov EÚ sa rovná 80 % oprávnených výdavkov. Slovenskí prijímatelia dodatočne získavajú národné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky vo výške 12 % oprávnených výdavkov každého partnera, v prípade, že partner je zložkou štátnej správy je to 20 % oprávnených výdavkov partnera. Minimálna hodnota spolufinancovania projektu zo zdrojov EÚ predstavuje 200 tis. EUR, maximálna 2 mil. EUR.
Maximálne obdobie realizácie projektu je 24 mesiacov.
Podrobnosti a záväzné dokumenty k výzve sú dostupné na https://sk.plsk.eu/-/oznamenie-o-vyhlaseni-vyzvy-na-predkladanie-ziadosti-o-prispevok-klima.