Povodne v období januára až júna 2024 napáchali škody vo výške viac ako milión eur
Publikované: 20. 01. 2025
Povodne sú prirodzený prírodný jav, vyskytovali sa v minulosti, vyskytujú sa v súčasnosti a budú sa vyskytovať aj v budúcnosti. V prvom polroku 2024 sa vyskytli povodne s rôznym charakterom. V zimných mesiacoch sa jednalo o povodne z topenia snehu, zo zrážok vo forme dažďa a snehu, kombinácie topiaceho sa snehu a dažďa, ako aj ľadové povodne zapríčinené tvorbou ľadových bariér. V letnom období sa jednalo hlavne o povodne, ktorých príčinou boli dlhotrvajúce resp. prívalové zrážky.
Zdroj fotky: Renáta Grófová
Pri hodnotení výskytu povodní v minulosti sú dostupné informácie o katastrofických povodniach, o povodniach menšieho významu sa dostupné len obmedzené informácie. Rozvojom informačných technológií je možné získať viac informácií o povodňovej situácii na monitorovaných tokoch. Preto je ťažké porovnávať, či je v súčasnosti povodní viac, alebo menej. Neistotou hodnotenia frekvencie výskytu povodní sú aj realizované protipovodňové opatrenia, ktoré znižujú potenciálne povodňové škody, ktoré by vznikli, keby tieto opatrenia neboli vybudované. Jednou z možností hodnotenia výskytu povodní je počet dní v roku s výskytom niektorého zo stupňov povodňovej aktivity. Takéto hodnotenie však nezachytáva významnosť povodne.
V prvom polroku 2024 si povodne na Slovensku vyžiadali 66 krát vyhlásenie III. stupňa povodňovej aktivity (SPA) , 134 krát vyhlásenie II. SPA a 7 krát vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Správa o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období do januára do konca júna 2024, dostupná na: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/30224/1, vyhodnocuje príčiny a výskyt povodní, sumarizuje výdavky vynaložené na vykonávanie povodňových zabezpečovacích a záchranných prác, ako aj výšku povodňových škôd.
Súčasťou predmetnej správy je aj zhrnutie nedostatkov zistených orgánmi vykonávajúcimi ochranu pred povodňami a návrhy opatrení na ich odstránenie. Medzi nedostatky patria najmä zanesenie korýt vodných tokov a dažďovej kanalizácie, nepostačujúca údržba vodných tokov, horských bystrín a brehových porastov, nepostačujúca, znefunkčnená alebo absentujúca sieť rigolov, priekop priepustov cestných komunikácií a dažďovej kanalizácie na odvádzanie vôd z povrchového odtoku, oneskorené informácie o vyhlásení a odvolaní stupňa povodňovej aktivity.
Viac informácií o dlhodobejšom hodnotení vývoja povodní je dostupných aj v publikácii Vývoj vybraných prejavov zmeny klímy a ohrození vyplývajúcich zo zmeny klímy v podmienkach Slovenskej republiky, zverejnenej na: http://https://www.klima-adapt.sk/files/ZK-Prejavy%20a%20ohrozenia_final.pdf.