Druhý workshop living labu Nitra v rámci projektu TRANSCEND
Publikované: 19. 03. 2025
V rámci medzinárodného projektu TRANSCEND organizovala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), odbor výskumu a medzinárodnej spolupráce, v poradí druhý workshop pre stakeholderov living labu Nitra. Workshop sa uskutočnil dňa 28. 2. 2025.
Zdroj fotky: SAŽP
Medzinárodný projekt TRANSCEND (Transformational and Robust Adaptation to Water Scarcity under Deep Uncertainty, http://www.transcendresearchproject.com), v ktorom je SAŽP súčasťou, je riešený konzorciom 15 partnerov z 10 krajín Európy, ale tiež Indie, USA, Južnej Ameriky či Libanonu. Prostriedky na jeho riešenie sú z rámcového programu EÚ financujúceho projekty v oblasti vedy, výskumu a inovácií Horizon Europe. Región hornej Nitry bol vybraný ako súčasť 7 prípadových štúdií (living labov) po celom svete, pre ktoré budú navrhnuté systémové adaptačné politiky v oblasti vodného hospodárstva.
Zrealizovaný workshop living labu Nitra bol zameraný na identifikovanie zraniteľností, výziev a najmä sektorov, ktoré potrebujú transformáciu najviac. Región hornej Nitry čelí mnohým výzvam aj v súvislosti so zmenami regiónu po ukončení ťažby uhlia. Stakeholderi z rôznych slovenských inštitúcií sa zhodli, že v budúcnosti nebude dostatok vodných zdrojov pre všetkých užívateľov a sú potrebné adaptačné politiky pre posilnenie odolnosti voči dôsledkom zmeny klímy. Dôležitou oporou pri rozhodovaní a tvorbe týchto politík majú byť rôzne modely, ktoré pre povodie Nitry vyvíjajú partneri z konzorcia – najmä Univerzita v Uppsale a talianske centrum pre výskum zmeny klímy (CMCC). Tieto modelovacie nástroje môžu byť veľkým prínosom pre vodnú politiku a manažment vodných zdrojov na Slovensku najmä v kontexte vysokej neurčitosti meniacej sa klímy. Klimatické modely a projekcie pomôžu načrtnúť možné scenáre vývoja klímy a hydrologické modely umožnia simulovať odozvu vodných tokov na tieto scenáre.
Hlavným cieľom workshopu bolo prediskutovať možnosti ako zlepšiť modely a monitoring vodných zdrojov. Táto spätná väzba bude podkladom pre partnerský vedecký tím, ktorý bude pracovať na vylepšení modelov do ďalšieho kola workshopov v rámci jednotlivých living labov. Skúsenosti a výstupy z príslušných modelových území po celom svete budú tak základom pre adaptačné politiky v manažmente vodných zdrojov s potenciálne globálnym dopadom.
V priebehu trvania tohto štvorročného projektu sa uskutočnia celkovo štyri workshopy.