Aktuality

Odborníci spolu s mestami hľadajú riešenia na klimatickú zmenu

Následky zmeny klímy majú priamy vplyv na naše zdravie, bezpečnosť, životné prostredie a majetok. Pociťujeme ich všetci a aj najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že čoraz viac obyvateľov si uvedomuje potrebu túto problematiku riešiť. Rovnako aj mestá pristupujú k tejto komplexnej téme zodpovednejšie a aktívnejšie. Praktickou pomôckou pre ne môže byť nástroj KLIMASKEN. Jeho výsledky už pomáhajú niektorým slovenským a českým mestám. Únia miest Slovenska (ÚMS) v spolupráci s expertnými partnermi a členským mestom Veľký Krtíš zrealizovali pilotný projekt - KLIMASKEN pre Veľký Krtíš.

Výsledky COP29

Medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy známa ako COP29 sa tento rok konala v azerbajdžanskom Baku a priniesla dohodu o novom finančnom cieli.

Medzi schválenými 155 projektami na podporu vodozádržných opatrení a ochranu pred povodňami je aj projekt mesta Holíč

V rámci výzvy Programu Slovensko zameranej na podporu budovania vodozádržných opatrení, ochranu pred povodňami a realizáciu ďalších vybraných opatrení na adaptáciu na zmenu klímy (kód výzvy PSK-MZP-003-2023-DV-KF) bolo schválených celkovo 155 projektov miest a obcí za viac ako 65 miliónov eur. Medzi úspešných žiadateľov sa zaradilo aj mesto Holíč so svojím projektom Vodozádržné opatrenia na adaptáciu na zmenu klímy v meste Holíč – areál zámku.

Summit svetových lídrov odštartoval COP29

V pondelok (11. novembra 2024) sa v azerbajdžanskom Baku začala medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy označovaná ako COP29. Jej súčasťou bol v dňoch 12. a 13. novembra 2024 aj summit svetových lídrov, ktorý mal vyslať svetu signál, že zmena klímy je témou pre najvyššiu politickú úroveň. Slovensko reprezentoval prezident Peter Pellegrini.

Zistenia Európskeho dvora audítorov v oblasti efektívnosti adaptačných opatrení

Ekonomické straty spôsobené extrémnymi klimatickými udalosťami v EÚ dosiahli v poslednom desaťročí v priemere viac ako 26 mld. Eur ročne. Predpokladá sa, že hrozba ďalšieho globálneho otepľovania bude viesť k ročným stratám od 42 do 175 mld. Eur. Potreba realizácia efektívnych adaptačných opatrení je preto nevyhnutná. Správa Európskeho dvora audítorov "Osobitná správa: Adaptácia na zmenu klímy v EÚ" – Činnosť nezodpovedá ambíciám však upozorňuje na protichodnosť niektorých adaptačných opatrení podporovaných v krajinách EÚ, na neprehľadnosť vo výdavkoch zameraných na adaptáciu a na chýbajúce postupy pre hodnotenie efektívnosti zrealizovaných adaptačných opatrení. Tieto nedostatky môžu negatívne ovplyvniť schopnosť EÚ dosiahnuť klimatickú odolnosť.

Nová Stratégia adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov

Pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v rámci Plánu hlavných úloh riešia aj poradenskú a konzultačnú činnosť v oblasti adaptácie na zmenu klímy pre rôzne typy subjektov v sídelnom prostredí. Súčasťou týchto aktivít bolo aj vypracovanie návrhu Stratégie adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov.