Publikované: 05. 12. 2024
Následky zmeny klímy majú priamy vplyv na naše zdravie, bezpečnosť, životné prostredie a majetok. Pociťujeme ich všetci a aj najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že čoraz viac obyvateľov si uvedomuje potrebu túto problematiku riešiť. Rovnako aj mestá pristupujú k tejto komplexnej téme zodpovednejšie a aktívnejšie. Praktickou pomôckou pre ne môže byť nástroj KLIMASKEN. Jeho výsledky už pomáhajú niektorým slovenským a českým mestám. Únia miest Slovenska (ÚMS) v spolupráci s expertnými partnermi a členským mestom Veľký Krtíš zrealizovali pilotný projekt - KLIMASKEN pre Veľký Krtíš.
Publikované: 28. 11. 2024
Medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy známa ako COP29 sa tento rok konala v azerbajdžanskom Baku a priniesla dohodu o novom finančnom cieli.
Publikované: 22. 11. 2024
V rámci výzvy Programu Slovensko zameranej na podporu budovania vodozádržných opatrení, ochranu pred povodňami a realizáciu ďalších vybraných opatrení na adaptáciu na zmenu klímy (kód výzvy PSK-MZP-003-2023-DV-KF) bolo schválených celkovo 155 projektov miest a obcí za viac ako 65 miliónov eur. Medzi úspešných žiadateľov sa zaradilo aj mesto Holíč so svojím projektom Vodozádržné opatrenia na adaptáciu na zmenu klímy v meste Holíč – areál zámku.
Publikované: 14. 11. 2024
V pondelok (11. novembra 2024) sa v azerbajdžanskom Baku začala medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy označovaná ako COP29. Jej súčasťou bol v dňoch 12. a 13. novembra 2024 aj summit svetových lídrov, ktorý mal vyslať svetu signál, že zmena klímy je témou pre najvyššiu politickú úroveň. Slovensko reprezentoval prezident Peter Pellegrini.
Publikované: 06. 11. 2024
Ekonomické straty spôsobené extrémnymi klimatickými udalosťami v EÚ dosiahli v poslednom desaťročí v priemere viac ako 26 mld. Eur ročne. Predpokladá sa, že hrozba ďalšieho globálneho otepľovania bude viesť k ročným stratám od 42 do 175 mld. Eur. Potreba realizácia efektívnych adaptačných opatrení je preto nevyhnutná. Správa Európskeho dvora audítorov "Osobitná správa: Adaptácia na zmenu klímy v EÚ" – Činnosť nezodpovedá ambíciám však upozorňuje na protichodnosť niektorých adaptačných opatrení podporovaných v krajinách EÚ, na neprehľadnosť vo výdavkoch zameraných na adaptáciu a na chýbajúce postupy pre hodnotenie efektívnosti zrealizovaných adaptačných opatrení. Tieto nedostatky môžu negatívne ovplyvniť schopnosť EÚ dosiahnuť klimatickú odolnosť.
Publikované: 30. 10. 2024
Pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v rámci Plánu hlavných úloh riešia aj poradenskú a konzultačnú činnosť v oblasti adaptácie na zmenu klímy pre rôzne typy subjektov v sídelnom prostredí. Súčasťou týchto aktivít bolo aj vypracovanie návrhu Stratégie adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov.